RSS
niedziela, 27 lutego 2011
4. Origami: Tomoko Fuse - Floral Globe

Dużo osób, patrząc na origami, mówi, że to trudne, że trzeba cierpliwości, a to wcale nie prawda :) Według mnie składanie origami jest lekkie, łatwe i przyjemne :) przykładem może być moja dzisiejsza praca autorstwa Tomoko Fuse, z książki Floral Globe

Złożone jest z 60 kartek ksero, 30 różowych i 30 białych. Różowy wzór wydrukowałam drukarką :)

WIkipedia o origami mówi:

Origami - sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Takie origami jak ja składam, polega troszkę na czymś innym, bo ja składm z wielu kartek niekoniecznie kwadratowych, bo jest to origami modułowe:

Origami modułowe, molekularne lub matematyczne – odmiana origami, w której figury powstają w wyniku połączenia powstałych wcześniej zgodnie z regułami origami elementów. Takie pojedyncze moduły (np. moduł zwany Sonobe) są łączone w całość, tworząc bardziej skomplikowaną figurę.

Według mnie roigami modułowe ma więcej uroku, bo co może być ładniejszego od kwiatów?

Teoretycznie te kule przedstawiają kwiaty, ponieważ są to Kusudamy. Pierwowzorem kusudamy była kula z ziół, którą się wieszało w domu jako lekarstwo, następnie były to kule z kwiatów, teraz już raczej tylko z papieru :)

Dziękuję wszystkim za komentarze. Chciałam dodać, że wzory które haftuje znajduje w internecie, więc jeśli ktoś też by chciał, można poprosić, tutaj lub wysłać e-mail :) Mój adres o.chrzaszcz@gmail.com :)

sobota, 19 lutego 2011
3. Zakładka walentynkowa

Walentynkowa, bo zaczęłam ją haftować w walentynki :) w sumie to jeszcze niedokończona, ale wstawiam, bo na zakończenie jeszcze trochę poczeka ;)

Hearts in glass vase - Micheal Powell, haftowany dwoma niciami ariadny, backstitche 1 nicią, na aidzie 18 beżowej.

Jak widać szycie nie wyszło mi najlepiej, a w łaściwie w ogóle nie wyszło, dlatego zakładka czeka na jakąś koronkę, żeby zasłonić tył. Jest z nią jeszcze jeden problem - w środku tej zakładki jest taki przezroczysty kawałek plastiku (wycięty z teczki) i zakładka strasznie szeleści :( Może ktoś ma jakiś lepszy pomysł na środek do zakładki?

 

czwartek, 17 lutego 2011
2. 'Snowdrops'

Drugi wpis - z duuużym opóźnieniem. Miałam mały problem, ponieważ Blox przyjmuje tylko bardzo małe zdjęcia. Małe zdjęcia niestety nie oddają tak wyglądu tego (a właściwie żadnego hafciku). Mimo to myślę że się spodoba :)

hafcik snowdpors 2

Tak wygląda w całości :) Oczywiście jak tylko wzięłam w ręce to się pogniótł...

Mniejsze zdjęcie prezentują się trochę lepiej :) Ogólnie sampler ten baardzo mi się podoba, bo uwielbiam kolor zielony :) Mam nadzięję, że wam też się podoba :)